Objašnjeno kako post utiče na naše tijelo i zdravlje
Yoshinori Ohsumi, biolog iz Japana, 2016. godine., dobio je Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu „za otkriće mehanizma autofagije (autophagy).”
U saopćenju za javnost Komiteta Nobelove nagrade navodi se: „Ohsumijevo otkriće dovelo je do nove paradigme u našem razumijevanju kako ćelija obrađuje svoj sadržaj. Njegova otkrića su otvorila novo načino razumijevanje temeljne važnosti autofagije za velik broj fizioloških procesa, kao što su prilagođavanje gladi i odgovor na infekciju.”
Autofagija je proces korištenje i recikliranje nepotrebnih ili disfunkcionalnih ćelijskih komponenti koje se nakupljaju u ćelijama.
Pojam „autofagija” potječe od dvije grčke riječi i sažeto znači „samo-jedenje.” Autofagija je svojstvena živim organizmima, uključujući i ljudska bića.
Zahvaljujući autofagiji ćelije se rješavaju viška dijelova, a organizam nepotrebnih ćelija.
Japanski stručnjak naučno je obrazložio da je post dobar za zdravlje. Autofagija postaje posebno intenzivna kada je organizam pod stresom, naprimjer, kad se posti. U ovom slučaju ćelije proizvode energiju pomoću unutrašnjih resursa, uključujući i patogene bakterije.
Otkriće dobitnika Nobelove nagrade ukazuje na to da su suzdržavanje od hrane i post zdravi za tijelo i da se tijelo na taj način čisti, što potvrđuje i nagrada Komiteta Nobelove nagrade.
Prema Ohsuminim kolegama, autofagija štiti organizam od prerane senilnosti. Ovaj proces vjerojatno čak i podmlađuje organizam stvaranjem novih ćelija, uklanjanjem neispravnih proteina i oštećenih unutarćelijskih organa od njih, održavajući ih tako u dobrom stanju.