Osim ekonomskog stanja i razmišljanja o tome kako da sebi obezbijede egzistenciju i svojoj djeci od kojih su mnogi završili fakultete Bošnjaci na jugu Sandžaka, pogotovo sad u Beranama, sve više razmišljaju o pričama koje su nekad stariji govorili – postojanju mezarja na velikoj površini samog grada. Renoviranjem benzinske stanice otkriveno je muslimansko mezarje.
–Muslimansko mezarje koje je prema našim podacima i istraživanjima do 1931. ili 1934. godine bilo aktuelno i onda je odlukom tadašnje vlasti u Beranama izmješteno, a na mjestima starog groblja 60-tih godina izgrađeni sadašnja pumpa, autobuska stanica, MUP, bolnica.
Potpuno je bio zatrt dokaz da su na tim prostorima bili Bošnjaci. Malo je čudno da gdje god je bilo bošnjačko mezarje uvijek je bila donošena odluka da je baš ta parcela od društvenog značaja i da se grade grade, škole, bolnici i bilo koji drugi objekti tako da je sve to, prema mom mišljenju i mišljenju građana juga Sandžaka, sve smišljeno urađeno.
Sada se postavlja pitanje, tada kada se izgradila benzinska pumpa koliko je tek tad bilo posmrtnih ostataka. Nigdje to nije zabilježeno kao ni da li je uopšte vršen premještaj tih skeleta. Mislim da bi bilo dobro da se sve to istraži jer prema riječima starijih iz Berana, s Bihora govoreno je da je dovođen na mjesto groblja otpad građevinskog materijala a čak je jedno vrijeme bilo pretvoreno u deponiju da bi se što više zatrlo. Zato na nimcima koji kruže ovih dana izgleda kao da su i preduboki jer je nanošen tampon. Da nije bilo rekonstrukcije benzinske pumpe sadašnje generacije ne bi znale da se tu nalazilo muslimansko mezarje, kaže Almir Muratović, predstavnik BKZ-a.
Sandžak PRESS