Ef. Cerić još 1993. izdao važnu fetvu o poštivanju hanefijskog mezheba.
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je odigrala ključnu ulogu u ograničavanju stranih utjecaja i prevenciji vjerske radikalizacije u državi, navodi se u izvještaju ugledne, nestranačke i nevladine organizacije sa sjedištem u Bratislavi GLOBSEC, a u vezi s djelovanjem organizacije „Muslimansko bratstvo“ u nekoliko država regije.
– Još 1993. godine tadašnji reisu-l-ulema IZBiH Mustafa ef. Cerić izdao je obavezujuću fetvu o poštivanju hanefijskog mezheba u vjerskim praksama u BiH. To je bio način da IZ ograniči utjecaj stranih igrača osiguravajući tako da prakticiranje islama ostane u granicama tradicije – istaknuto je, između ostalog, u opsežnom izvještaju.
Istraživači zaključuju da je uloga IZBiH, uprkos određenim slučajevima susreta i kontakata s pojedincima i grupama koje se povezuju s „Muslimanskim bratstvom“, imala izuzetno važnu i pozitivnu ulogu.
– Muslimane u BiH mnogi smatraju, zbog različitih stranih utjecaja, drugih faktora poput povratnika sa stranih ratišta u Siriji, ranjivim na radikalizaciju i ekstremizam. Ali, eksperti s kojima smo razgovarali potvrđuju da se često radi o pretjeranom naglašavanju – rečeno je u izvještaju.
Veze koje je upravo Cerić, kako se detaljno izvještava, imao s organizacijama koje su povezane sa „Muslimanskim bratstvom“, organizacijom koja je nastala u Egiptu i koja je prije zabrane djelovala kao politička stranka u toj državi, pripisuju se njegovim širokim vezama i ambicijama da postane svojevrsni evropski muftija.
– Više su to bili pokušaji ef. Cerića da postigne lične ciljeve nego da promovira politički islam – zaključeno je u istraživanju.